NASA, Mars’ın bir örneğini Dünya’ya geri getirmek istiyor

NASA’nın keşif gezgini Perseverance, gelecek yıl Şubat ayında Mars’a inecek ve burada kardeş Curiosity’ye kızıl gezegeni keşfetme ve eski yaşamın kanıtlarını aramaya katılacak. Ancak bu, NASA’nın gezegen için olan planlarının sadece ilk kısmı. Gezegenden veri toplamasından ve gezegendeki örnekleri analiz etmesinden sonraki adım, aslında kaya ve Mars toprağının bir örneğini toplamak ve daha ayrıntılı olarak çalışılabileceği Dünya’ya geri getirmek.

Bununla birlikte, Mars’tan Dünya’ya kaya getirmek kolay bir mesele değildir. Böyle bir görev en az dört bileşen gerektirecektir: İnce Mars atmosferi boyunca tehlikeli bir yolculuk yapmak ve yüzeye inmek için bir iniş , gerekli yere gidip numuneyi toplamak için küçük bir gezici ve bir tırmanma aracı. yüzeyden alınan örnek yörüngeye geri dönüyor ve yükselenle yanaşıp örneği alıp Dünya’ya geri getirecek bir dönüş yörüngesi.

Bu karmaşık sistem, NASA’nın Avrupa Uzay Ajansı ile birlikte Mars Sample Return (MSR) adlı bir görevde üzerinde çalıştığı şeydir. Ajanslar, bu misyonun 2030’ların başlarında devam etmesini istiyorlar ve bir süredir bileşenleri teorik olarak planlıyor olsalar da, şimdi Aşama A denen şeye geçiyorlar: Tam olarak ne yapacaklarına karar verdiklerinde görevin ön analizi. görevin nasıl işleyeceğine dair ince ayrıntılara girin ve bunlara girin.

Thomas Zurbuchen, “Mars’ın örneklerini Dünya’ya geri döndürmek, uzay çağının ilk günlerinden beri gezegensel bilim adamlarının bir hedefi olmuştur ve bu MSR temel karar noktasının başarıyla tamamlanması, bu hedefi gerçeğe dönüştürmede önemli bir sonraki adımdır,” dedi. bir açıklamada , NASA’da bilim için yardımcı yönetici . “MSR karmaşık bir kampanya ve uzay keşiflerine öncülük etmenin özünü özetliyor – yetenekli olanların sınırlarını zorluyor ve bunu yaparak evrendeki yerimizi daha iyi anlamamızı sağlıyor.”

Dünya üzerinde çalışmak için bir Mars örneğine sahip olmanın potansiyel faydaları çok büyük. Gezegenin tarihini ve yaşama ev sahipliği yapıp yapmadığını daha fazla anlamaktan , gelişiminde neden Dünya’dan bu kadar uzaklaştığına dair ipuçları vermeye, insanları göndermeye ve Mars koşullarına hazırlanmaya kadar bize yardımcı olabilir.

NASA Genel Merkezi Mars Sample Return program direktörü Jeff Gramling, “MSR, insanlık için önemli mühendislik ilerlemelerini teşvik edecek ve başka bir gezegene ilk gidiş-dönüş görevini başarıyla gerçekleştirmek için gereken teknolojileri geliştirecek,” dedi. “MSR aracılığıyla bozulmamış Mars örneklerinin sunduğu bilimsel ilerlemeler eşi görülmemiş ve bu görev, NASA’nın Mars’a insan gönderme nihai hedefine katkıda bulunacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir