Corona virüsü COVID-19 mutasyona mı uğrayacak?

Sağlık bakanı Sn. Fahrettin KOCA tarafından yapılan açıklamaya göre dün, yapılan test sayısı; 5,035, Bugün ise 7,286 olarak gerçekleşti. 1,196 yeni tanı konuldu. 16 hasta yaşamını yitirdi.

Virüs hakkında yapılan bazı açıklamalar kafa karıştırmaya başladı. Bazı Doktorlar virüsün dağılma hızının arttığını, bazıları ise virüsün dağılma hızının önüne geçtiklerini öne sürdü.

Bilim insanları bir çok alanda çalışma başlattı, fakat henüz net bir sonuç alınmamakla birlikte, virüsün sadece su an için erken tanı konusunda başarılı olan Çin hükumeti tarafından geliştirilen kitler 2 gün önce Türkiye’ye gönderildi.

Gönderilmiş olan kitler sayesinde hasta vatandaşlara yapılan testler sonucunda minimum 1 saat maksimum 2 saat şeklinde sonuç alınmaya başladı. Fakat bu kitler diğer şehir hastanelerine henüz ulaşmadı, Test bekleyen hastalarda eğer COVID-19 virüsüne bulaşmamış bile olsa büyük risk altında demektir.

Bugün yapılan açıklamaya göre virüsün çoğalmaya ve dağılmaya devam ettiği süre mutasyona uğrama olasılığının olduğunu belirtiyor. Yani virüs bulaştıkça içerisinde bazı elementler şekil değiştiriyor etkisini kaybediyor veya çoğalma hızı ve saldırganlığı azalıyor demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir